شاید خیلی قبل‌تر از پیدایش اسنپ، واژه‌ی استارت آپ یا به قول عده‌ای استارتاپ از دهان برخی این‌کاره‌های صنعت تکنولوژی ایران شنیده می‌شد؛ اما بدون هیچ شک و شبهه‌ای، این اسنپ بود که عموم مردم جامعه را با واژه‌ی ‌استارت آپ و البته این‌همه تعریف و برداشت اشتباه آشنا کرد. اولین و خام‌ترین مفهومی که از این عبارت به ذهن می‌رسید، نرم‌افزاری بود که باید صرفاً بر روی اسمارت‌فون‌های امروزی نصب می‌شد و کلی پول را خیلی راحت به‌حساب صاحب آن استارت آپ واریز می‌کرد. راه ‌اندازی استارت آپ در مقطعی برای جوانان ایرانی، همان ژاپن رفتن بزرگ‌ترهایشان به‌منظور کار کردن در دهه‌های قبلی شده بود؛ اما در اصل استارت آپ چیز دیگری است و من در این اولین بلاگ‌پستم توضیح خواهم داد که استارت آپ چیست؟ ابتدا بیایید ببینیم این واژه اولین بار کجا استفاده‌شده است.

تاریخچه‌ی استفاده از واژه استارت آپ

اولین بار مجله‌ی مشهور Forbes از این واژه با معنی‌ای که امروز تشابه دارد استفاده کرد. تاریخ انتشار شماره‌ی مذکور این مجله سال ۱۹۷۶ میلادی بود. ۴۳ سال پیش!

معنی لغوی استارت آپ

جدا از مفهومی که از واژه‌ی استارت آپ در ذهن داریم، ابتدا باید بررسی کنیم که این عبارت در دیکشنری‌های مختلف زبان انگلیسی چه معنایی دارد.

توضیحی که از این عبارت در فرهنگ لغات معتبر Merriam Webster وجود دارد این‌چنین است:

عملی مشخص که برای شروع کاری انجام می‌شود.

تا اینجای قضیه لغت موردبحث محدود به برداشتی که ما از آن داریم نمی‌شود؛ یعنی اگر شما می‌خواهید از اتاق به پذیرایی بروید، برخاستن از تختخواب استارت آپ شما است!

دیکشنری معتبر دیگری که می‌خواهم به آن استناد کنم، تعریف نزدیک‌تری به موضوع دارد. American Heritage چنین تعریفی از استارت آپ دارد:

کسب‌وکاری که به‌تازگی کارش را شروع کرده و در ابتدای مسیر است.

حالا پس از فهمیدن معنی لغوی این عبارت، وقتش است ببینیم به تعریفی که ما می‌شناسیم، معنی استارت آپ چیست؟

پ.ن: با توجه به معانی بالا، واژه‌ی استارت آپ شکل صحیح و استارتاپ اشتباه است

استارت آپ به چه معناست؟

یکی از جذابیت‌های این عبارت به این دلیل است که تعریف مشخصی ندارد. البته شاید بهتر باشد بگویم که محدود به تعریف مشخصی نیست.

تعریف کلی‌ای که می‌توان از استارت آپ داشت به شرح زیر است:

یک کسب‌و‌کار نوپا که توسط یک یا چند کارآفرین مشتاق تأسیس‌شده. این کارآفرینان قصد دارند یک محصول و یا خدمت منحصربه‌فرد را وارد بازار کنند

همه‌ی استارت آپ‌ها با تمام تفاوت‌هایشان، وجوه مشترکی هم دارند؛ مانند:

  1. ذات استارت آپ یک نوع کارآفرینی با ریسک بالا است. مجموعه‌ای که به دنبال بودجه‌ی مناسب برای کنده شدن از زمین و پرواز در آسمان‌ها هستند

  2. اولین چالش هر استارت آپ، ثابت کردن ارزش محصول و یا خدمتش است. به چه کسانی؟ به سرمایه‌گذارانی که پول لازم برای بلند کردن آن‌ها از زمین را دارند.

  3. تمامی استارت آپ‌ها قصد رشد دارند و تمام تلاششان را انجام می‌دهند تا این کار را خیلی سریع انجام دهند. این فرق استارت آپ است با کسب‌و‌کارهای کوچک دیگری که هدفی برای بزرگ شدن ندارند و به فعالیت در ابعاد کوچک رضایت دارند.

  4. در ابتدای راه، درآمد مجموعه‌ای که در یک استارت آپ فعالیت می‌کنند کم و یا حتی صفر است. حتی شاید ضرر هم بکنند. چراکه در آغاز مسیر خود بنیان‌گذاران تأمین سرمایه می‌کنند و با استناد به اطلاعات سایت com، ۶۶% از آن‌ها در ادامه‌ی مسیر، از منابع دیگر بودجه‌ی خود را تهیه می‌کنند

در مورد تأمین بودجه هم باید گفت که شاید از طریق دوست و آشنا صورت بگیرد و شاید وام‌ها و تسهیلات دولتی در کار باشد. همچنین شاید سرمایه‌گذارانی پیدا شوند که ایده‌های جذابی در برخی از استارت آپ‌ها ببینند و پول خود را مثل رود به این مجموعه‌ها جاری کنند.

پ.ن: با توجه به تعریف واژه‌ی استارت آپ، احتمالاً متوجه شده‌اید که استارت آپ‌ها لزوماً درزمینه‌ی تکنولوژی و فضای اینترنت فعالیت نمی‌کنند. درواقع تعریف ارائه‌شده هیچ محدودیتی برای کسب‌و‌کارهای غیر از صنعت تکنولوژی در نظر گرفته نشده است؛ اما چون در سال‌های اخیر به‌واسطه‌ی این نوع تجارت‌ها این عبارت متداول گشته، پس ناخودآگاه ذهن آدم پس از شنیدن استارت آپ به سیلیکون ولی می‌رود.

۹ تعریف جذاب از واژه استارت آپ

همان‌طور که پیش‌ازاین گفته بودم، یکی از جذابیت‌های واژه‌ی استارت آپ (در سایت متمم خوندم به فارسی شرکت نوپا ترجمه‌شده) این موضوع است که محدود به تعریف خاصی نیست.

به همین جهت افراد نامدار زیادی که در زمینه‌های مرتبط فعال هستند و بعضاً مؤسسین چند استارت آپ بوده‌اند، توصیفات جالبی از کمپانی‌های استارت‌ آپ و یا به‌بیان‌دیگر شرکت‌های نوپا کرده‌اند.

۱-Will Schroter مدیرعاملی و هم‌بنیانگذار Startups.com: یک استارت آپ تجسمی زنده از رؤیای بنیان‌گذار آن است. تجسمی که نمایانگر سفر اوست. سفری که از یک طرح مفهومی در ذهنش آغاز کرده و به مقصد اجرای طرح رسیده است.

۲-Eric Ries سازنده‌ی Lean Startup Methodology: استارت آپ‌ یک موسسه‌ی انسانی است. متشکل از افرادی که برای ساخت یک محصول و یا ارائه‌ی خدمتی تلاش می‌کنند. با توجه به این نکته که ساخت محصول و یا ارائه‌ی خدمت تحت شرایطی بسیار متغیر انجام می‌شود.

۳-Jochem Wijnands بنیان‌گذار استارت آپ TRVL.COM که در سال ۲۰۱۴ به اپل فروخته شد: او برای پسر ۸ ساله‌اش این‌طور توضیح داد: استارت آپ ورژنی مدرن از یک مخترع است. مخترعی که یک مشکل را تجربه می‌کند و برای حلش با نبوغش تلاش می‌کند. استارت‌ آپ‌های موفق معمولاً می‌خواهند یک مشکل را حل کنند و دنیا را به‌جای بهتری تبدیل کنند.

۴-Sacha Nisetska مؤسس و مدیرعامل Mentofotward: اگر استارت آپ برای خودت باشد که با توجه به تعاریف هست، توان زندگی بدون آن را نداری. جدا از تمام مصائب و بی‌پولی‌ها و بی‌انگیزگی‌ها، زندگی خود را وابسته به آن می‌بینی. این یکی از اصلی‌ترین رموز موفقیت است که باعث رشد می‌شود.

۵-Xiao Wang هم‌موسس و مدیرعامل Boundless: استارت آپ یعنی سؤال‌هایتان بیش از پاسخ‌هایتان باشد! یعنی همواره در مسیر به ابهامات بربخورید و برای یادگیری سراغ افراد کار بلد بروید. این یعنی در مسیری تازه قدم برمی‌دارید. این یعنی در حال یادگیری و درنتیجه پیشرفت هستید.

۶-Nate Masterson مدیر بازاریابی Maple Holistics: به کسب‌و‌کاری که نوپا است و با سرعتی زیاد در حال رشد است و در حال پوشش یک فضای خالی در بازار است، استارت آپ می‌گویند

۷-Mark Winokar بنیان‌گذار و مدیرعامل Workforce First Aid And Safety: به بیزنسی استارت آپ گفته می‌شود که به‌جای راه‌حل‌های سنتی از راهکارهایی جدید برای حل مشکلات مشابه استفاده کند. به‌عبارت‌دیگر سنت‌شکن باشد.

۸-Sarnen Stainbarth بنیان‌گذار و مدیرعامل TurboTenant: برهه‌ای از زمان یا فازی از فعالیت‌های یک شرکت که هنوز موفق نشده‌اند. نام این فاز استارت آپ است.

۹-Chris Kane هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل MunchMoney: تقریباً هرکسی دستی بر آتش دارد با این تعریف موافق است. استارت آپ‌ها خانه‌ی دیوانگان هستند. شورشی‌ها، قانون‌شکن‌ها، آن‌هایی که همیشه با روند جلو رفتن کارها مشکل‌دارند. آن‌هایی که از زوایای دیگر به مسائل نگاه می‌کنند. زوایایی که عموم افراد به آن واقف نیستند. یک‌مشت دیوانه که برای رسیدن به هدفشان حاضرند همه‌چیز خود را فدا کنند؛ و البته همین دیوانه‌ها هستند که مثلاً فیسبوک و اوبر را خلق کردند.

برداشت‌های اشتباه از کلمه‌ی استارت آپ

اگر متن را خوانده باشید که امیدوارم چنین باشد، متوجه شدید که استارت آپ کسب‌و‌کاری است که نوپا است و بعضاً درآمدی بسیار کم و حتی صفر دارد.

چالش اصلی این نوع از کارها پیدا کردن سرمایه است.

آن‌ها باید خود را با تمام وجود ثابت کنند که ارزشمندند. ثابت کنند که اگر بر روی ما سرمایه‌گذاری کنید پولتان X برابر خواهد شد.

با توجه به تعاریف فوق، به نظر شما اسنپ و دیجی‌کالا استارت آپ ‌محسوب می‌شوند؟ قطعاً خیر.

اساساً گفته می‌شود وقتی استارت آپ‌ها به برخی از اهداف خود دست میابند، دیگر استارت آپ ‌نیستند. این هدف ممکن است سوددهی به میزان مدنظرشان باشد و یا هر چیز دیگری.

در قسمت قبل یکی از تعاریف این بود: فازی که در آن کسب‌و‌کارها موفق نیستند. پس وقتی به موفقیت برسند دیگر استارت آپ نیستند.

چون این اولین بلاگ‌پستم هست، یک مقدار دستم برای Call To Action بسته است. به همین جهت ازتون دعوت می‌کنم که از پیج اینستاگرامم دیدن کنید

BerimRooNet

منابع:

Startups.com

Investopedia.com

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست